Zakłady bukmacherskie

Rodzaje kuponów u bukmachera

Rodzaje kuponów u bukmachera

Skuteczna gra na zakładach bukmacherskich wymaga nie tylko wiedzy o danej dyscyplinie czy zwyczajnemu szczęściu przy obstawianiu wyników losowo, przyda się też podstawowa wiedza odnośnie dostępnych możliwych zakładów czy rodzajów kuponów. A jakie są rodzaje kuponów u bukmachera? 

Kupon SOLO w zakładach bukmacherskich

Kupon SOLO jest najprostszym i zarazem najpopularniejszym rodzajem kuponu wśród profesjonalnych graczy, którzy mogą pochwalić się zarabianiu na bukmacherce. Na kuponie ląduje zawsze tylko jedno zdarzenie i wygrana zależy od jego rozstrzygnięcia. Przy kuponie SOLO mamy teoretycznie największy procent szansy na wygranie. W przypadku piłki nożnej będzie to teoretycznie 33% (zakład trzytorowy 1 lub X, lub 2), a w przypadku siatkówki czy tenisa już 50% (zakład dwutorowy 1 lub 2). Obstawianie kuponów SOLO wiąże się z posiadaniem dużego kapitału, gdyż żeby wygrane były finansowo odczuwalne, stawka kuponu SOLO musi być odpowiednio wysoka. Tego typu kupony są często grane za kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych, oczywiście minus 12% podatku od gier.

Kupon AKO (akumulowany) u bukmachera

Kupony akumulowane są najpopularniejsze u „codziennych” graczy, którzy liczą, że z małego kapitału osiągną dużą wygraną. Jest to oczywiście możliwe, ale trzeba wykazać się nie tylko umiejętnością przewidzenia wielu zdarzeń, ale i posiadaniem odrobiny szczęścia, by akurat wszystkie z nich trafić. Na kuponie można obstawić dowolną ilość zdarzeń (najczęściej limit wynosi 50 zdarzeń). Ostateczny kurs na kuponie AKO jest wynikiem mnożenia ze sobą kursów (kursy 1,5; 1,8 i 2,20 dadzą łączny kurs 5,94). Łączny kurs jest mnożony przez stawkę, za jaką gracz chce obstawić i  jeszcze mnożony przez współczynnik 0,88 (12% podatek od gier). Na kursie AKO zazwyczaj nie można stawiać podgier dotyczących jednego spotkania (chyba że bukmacher przewidział u siebie taką opcję). Słynne „taśmy” składające się z 20 czy 30 zdarzeń to właśnie kuponu typu AKO.

Kupon KOMBI (kombinacyjny, blokowy) w zakładach wzajemnych

Zakłady KOMBI to trzeci rodzaj kuponów, jakie można obstawiać w zakładach bukmacherskich. Są one stosunkowo proste do grania, ale jednak najbardziej skomplikowane ze wszystkich trzech rodzajów kuponów. Gracz może tworzyć na kuponie bloki (blok może składać się z jednego lub kilku zdarzeń), a następnie stawia gotówkę na trafienie określonej ilości bloków np. 2z3, 3z7, 2z9 czy 5z8. Wygrana następuje po trafieniu określonej liczby dowolnych bloków, a jej wysokość liczona jest od pomnożenie przez siebie kursów trafionych bloków przez stawkę na wybraną kombinację oraz przez współczynnik 0,88 (podatek). Opcjonalne jest stworzenie bloku o nazwie „pewniaki”, który dodatkowo podwyższy nam kurs każdej kombinacji, jednak w tym przypadku do wygranej jest niezbędne nie tylko trafienie wymaganej liczby bloków, ale i wszystkich zdarzeń z bloku „pewniaki”.

Kluczową kwestią w grze na kuponach kombinowanych, jest tworzenie bloków o odpowiednio wysokich kursach  i zagranie za odpowiednio wysoką stawkę, by ewentualna wygrana była zadowalająca.