Bieganie

Najszybsi biegacze świata

Najszybsi biegacze świata

Żeby zostać zawodowym sprinterem nie wystarczy upór, czy determinacja – okazuje się, że dużą rolę odgrywają tutaj geny. U biegaczy krótkodystansowych tkanka mięśniowa zbudowana jest w przeważającej ilości z włókien szybkokurczliwych (inaczej białych). Ich regeneracja następuje szybciej niż we włóknach wolnokurczliwych (które dominują u maratończyków), dlatego są bardziej pożądane podczas intensywnego, ale krótkiego wysiłku. Nie można jednak odebrać sprinterom ich ciężkiej pracy, dlatego, że gdyby nie systematyczne treningi i wytrwałość w dążeniu do celu, nie osiągnęliby takiego sukcesu. W tym artykule przedstawimy sylwetki kilku najszybszych biegaczy świata.

Usain Bolt

Jamajska legenda lekkoatletyczna – najlepszy sprinter w historii. Podczas swojej sportowej kariery zdobył m.in. 8 złotych medali olimpijskich oraz 14 medali na mistrzostwach świata (w tym 11 złotych). W 2009 roku na Mistrzostwach Świata w Berlinie ustanowił rekord w biegu na 100 metrów, który wynosi 9,58 s (rozpędzając się do prędkości 44,72 km/h). Tego samego roku pobił swój własny rekord i przebiegł 200 metrów w czasie 19,19 s. Swoją karierę lekkoatletyczną zakończył w 2017 roku.

Jako dziecko interesował się piłką nożną i po zakończeniu kariery sprintera postanowił spełnić kolejne sportowe marzenie. W 2018 roku trenował z australijską drużyną Central Coast Mariners, jednak jeszcze w tym samym roku ostatecznie zakończył swoją sportową karierę.

Marian Woronin

Polski lekkoatleta, który w 1984 roku ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów, wynoszący dokładnie 9.99 s, jednak oficjalnie został uznany jako 10 s. Wynik ten został pobity w 1987 roku przez reprezentanta Wielkiej Brytanii, natomiast do dzisiaj żaden Polak nie był w stanie przebiec tego dystansu w krótszym czasie.

W 1987 roku został złotym medalistą Mistrzostw Europy w Pradze, w sztafecie 4 x 100 metrów, a w 1980 roku wygrał srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie.

Florence Griffith-Joyner

Amerykańska lekkoatletka, do której należy obecny rekord świata w biegu na 100 oraz 200 metrów. Pierwszy został ustanowiony w Indianapolis na zawodach lekkoatletycznych w 1988 roku i wynosi 10,49 s. Drugi pobity w tym samym roku na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu wynosi 21,34 s. Ciekawostką może być to, że sprinterka startowała w zawodach w charakterystycznym kombinezonie opinającym ciało oraz zakrywającym włosy.

Jest to postać, która wzbudzała kontrowersje – głównie ze względu na szybką poprawę osiąganych wyników. Wiele osób w tamtym czasie zarzucało jej wspomaganie się dopingiem. Dodatkowo cierpiała na padaczkę oraz chorowała na astmę i zmarła w wieku 39 lat. Przeprowadzona sekcja zwłok wykluczyła, by przyczyną jej śmierci był doping. Okazało się, że dostała ataku epilepsji, w trakcie którego udusiła się we śnie.

Ewa Kasprzyk

Zapisała się w historii polskiego sportu, ustanawiając narodowy rekord w biegu na 100 metrów, który wynosi 10,93 s. Został pobity w 1986 roku w Grudziądzu, a w światowej klasyfikacji na koniec roku lekkoatletka zajęła 4 miejsce. Pośród wielu sportowych osiągnięć na uwagę zasługuje tutaj złoty medal zdobyty na Halowych Mistrzostwach Europy w Budapeszcie (1998 rok) w biegu na 100 metrów.