Bieganie

Najlepsze maratony dla amatorów

Najlepsze maratony dla amatorów

Przebiegnięcie maratonu to marzenie każdego biegacza długodystansowego. Wymaga wiele samodyscypliny i godzin poświęconych na bieganie. Data pierwszych zawodów jest świetnym motywatorem. Dystans maratoński zweryfikuje systematyczność treningów oraz odporność psychiczną uczestników.

Czym jest maraton?

Maraton nazywany również dystansem maratońskim to bieg, który liczy dokładnie 42 195 m. Nazwa pochodzi od Greckiej miejscowości – Maraton. Grecy pokonali persów w bitwie pod Maratonem. Romantyczna wersja legendy głosi, że posłaniec Filippides pobiegł do Aten by ogłosić zwycięstwo. Po przekazaniu informacji zmarł z wyczerpania. Aby upamiętnić to wydarzenie bieg maratoński włączono do igrzysk olimpijskich. Dystans zwiększono z czasem aż do 42 km.

Obecnie na terenie każdego większego miasta na świecie organizowane są maratony. Każdy amator może wziąć udział w biegu. Oficjalny rekord świata mężczyzn wynosi 2:01:39, natomiast kobiet 2:14:04. Amatorom przebiegniecie maratonu zajmuje średnio ponad 4 godziny.

Skok na głęboką wodę

Maraton jest wyzwaniem dla każdego sportowca. Osoba, która dopiero zaczęła treningi lub idzie „z marszu” nie jest w stanie bezpiecznie przebyć tego dystansu. Zmuszenie ciała do tak długiego wysiłku może skutkować przeciążeniem organizmu, kontuzją a nawet pobytem w szpitalu.

W każdej miejscowości są organizowane biegi na krótsze dystanse. Przebiegnięcie 5 lub 10 km pozwoli na poczucie przyjemnego dreszczyku adrenaliny. Pokaże też, jak organizm zachowuje się podczas  zawodów sportowych. Jeżeli taki bieg nie stanowi najmniejszego wyzwania warto zastanowić się nad półmaratonem. Półmaraton ma 21 0975 m  i jest zaliczany do biegów długich.

Jaki maraton na początek?

Odpowiedź jest prosta, ten najbliżej domu. Do pierwszego maratonu każdy przygotowuje się najdłużej. Dlatego najlepiej wcześniej zapoznać się z trasą. Warto pokonać ją „na sucho” kilka tygodni wcześniej. Dobrze też, jeśli bieg odbywać się w tej samej strefie klimatycznej. Organizm przyzwyczaja się do temperatury i wilgotności powietrza. Warto też skoordynować treningi w taki sposób by odbywały się w porze biegu. Dzięki temu ciało jest lepiej przygotowane do wysiłku.

Wyjątkowy pierwszy maraton

Bieganie maratonów może być też okazją do poznawania świata. Niektóre biegi charakteryzują się bardzo przyjazną trasą i przewidywalnymi warunkami pogodowymi. Inne oszałamiają przepięknymi widokami.

Dubaj Maraton to najprostszy maraton na świecie. Trasa ma tylko 5 zakrętów i jest całkowicie płaska. Organizatorzy zdecydowali, że bieg ma miejsce w styczniu. W Dubaju temperatura zimą nie przekracza 24 stopni.

International Prague Marathon nie ma długiej historii. Trasa biegu jest bardzo płaska. Europejska pogoda nie zaskakuje. Największym atutem biegu są jednak walory estetyczne. Trasa biegnie przez stare miasto i pokazuje czeską architekturę od najlepszej strony.

Zurich Marato de Barcelona tradycyjnie odbywa się w drugą niedzielę marca. Trasa biegu nie jest równa, pojawiają się niewielkie wzniesienia. Bieg został zaplanowany tak by pokazywać najciekawsze miejsca w Barcelonie takie jak Camp Nou, Plac Kataloński czy kościół Sagrada Familia.

Niezależnie od miejsca startu, pierwszy maraton pamięta się do końca życia. Warto uważnie przemyśleć miejsce startu i cierpliwie trenować. Biegów długodystansowych nie da się przegrać. Najważniejsze to dotarcie do mety i wygranie z własnymi słabościami.