Zakłady bukmacherskie

Czy wśród biegaczy są pewniacy?

Czy wśród biegaczy są pewniacy?

Odpowiadając na pytanie zawarte w temacie, nie istnieją stu procentowi pewniacy wśród profesjonalnych biegaczy i biegaczek, a także innych lekkoatletów. O sukcesie w danym konkursie w głównej mierze decyduje przede wszystkim dyspozycja podczas konkursu, która sprawia czy dany zawodnik będzie w stanie osiągnąć sukces na zawodach drużynowych bądź indywidualnych czy też dozna sromotnej porażki.

Stąd też na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio trudno o znalezienie właściwego sportowca, który jest stuprocentowym faworytem i byłby w stanie wygrać złoty medal zarówno indywidualnie lub drużynowo w każdych warunkach klimatycznych, mając szczególnie na względzie restrykcje związane z pandemią koronawirusa, a także tym że wszystkie zawody odbędą się bez udziału publiczności.

Jedynym kryterium który może stanowić przewagę to miejsce urodzenia w krajach Ameryki Północnej, gdyż wielu biegaczy oraz biegaczek z tego właśnie kontynentu odnosiły największe indywidualne sukcesy w zawodach lekkoatletycznych między innymi w zawodach na sto metrów.

W czołowej światowej piątce wśród rekordów biegowych na dystansie stu metrów znajduje się trzech jamajskich biegaczy, w tym najpopularniejszy na świecie rekordzista olimpijski Usain Bolt, który w Berlinie w sierpniu 2009 roku osiągnął wynik 9,58 sekundy.

Oprócz niego w zestawieniu są także jego rodacy Yohan Blake, który w sierpniu 2012 roku w Lozannie osiągnął wynik 9,69 sekundy, dokładnie taki sam rezultat osiągnął Amerykanin Tyson Gay we wrześniu 2009 r. Ostatnim biegaczem z tego kraju w tym rankingu jest Asafa Powell, który na zawodach w Lozannie w 2008 roku osiągnął rezultat 9,72 sekundy.

W czołowej dziesiątce oprócz Gaya znajduje się także kilku innych zawodników ze Stanów Zjednoczonych: Justin Gatlin z wynikiem 9,74 s. , Christian Coleman z wynikiem 9,76 s. oraz Maurice Greene z rezultatem 9,79 sekundy. Do tej listy dołączył ostatnie inny Amerykanin, Trayvon Brommel, który w czerwcu tego roku na zawodach w Miramar osiągnął wynik 9,77 sekundy.

Wśród kobiet pierwsze miejsce na liście z rekordem biegowym pochodzącym z lipca 1988 roku zajmuje Amerykanka Florence Griffith-Joyner z wynikiem 10,49 sekundy. Drugie miejsce natomiast zajmuje pochodząca z Jamajki Shelly-Ann Fraser-Pryce, która z wynikiem 10,63 sekundy osiągnęła zwycięstwo na tegorocznych zawodach w Kingston.

Kolejne miejsca: trzecie, czwarte i piąte miejsce zajmują: Carmelita Jeter z rezultatem 10,64 sekundy na zawodach w Szanghaju z 2009 roku, Marion Jones z rezultatem 10,65 sekundy na zawodach w Johannesburgu z 1998 roku oraz Jamajka Elanie Thompson z rezultatem 10,70 sekundy na zawodach rozgrywanych w stolicy tego kraju, Kingston w dniu 1 lipca 2016 roku.

Co ciekawe, jedyna zawodniczka która nie pochodzi z krajów Ameryki Północnej a jest na liście rekordów jest Francuska Christine Arron z wynikiem 10,73 sekundy na zawodach rozgrywanych w Budapeszcie w sierpniu 1998 roku. Czołową dziesiątkę zamyka również pochodząca z Jamajki, Keeron Stewart z rezultatem 10,75 sekundy.