Bieganie

Buty do biegania, jakie wybrać?

Buty do biegania, jakie wybrać?

Bieganie to aktywność, która niestety mocno obciąża stawy. Szczególnie narażone są kolana i biodra. Dlatego, jeśli zamierzamy regularnie trenować, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Odzież do biegania jest bardzo ważna, jednak ważniejsze jest obuwie. To ono będzie amortyzowało nasze ciało podczas wstrząsów wywołanych kontaktem stopy z podłożem. Dlatego na butach do biegania nie warto oszczędzać, nawet jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tą aktywnością. A jak wybrać najlepsze obuwie biegowe? Czym kierować się przy wyborze?

Rodzaj podłoża

Na samym początku zastanówmy się, po jakim podłożu zamierzamy najczęściej biegać. Jeśli większość naszych treningów będzie odbywać się na twardej nawierzchni, np. asfalt, kostka brukowa czy beton, potrzebujemy butów z dużą amortyzacją. Dzięki temu odciążymy nieco kolana, biodra i kręgosłup.

Jeśli najczęściej zamierzamy biegać po nieutwardzonych ścieżkach lub leśnych drogach to będziemy potrzebowali butów z mocno wyprofilowaną podeszwą i lepszym bieżnikiem. Dzięki temu zapewnimy sobie stabilizację i przyczepność podczas biegu w nierównym terenie.

Typ stopy

Następnie bierzemy pod uwagę nasz typ stopy. Chodzi tutaj o ułożenie kończyny podczas kontaktu z podłożem. Stopa może być neutralna, supinująca lub pronująca. W przypadku stopy neutralnej ciężar rozprowadzany jest równomiernie, a zamortyzowanie siły uderzenia odbywa się naturalnie.

O stopie supinującej mówimy wtedy, gdy staw skokowy nadmiernie odchyla się na zewnątrz, czy dochodzi do tzw. rotacji zewnętrznej. Natomiast stopa pronująca to przeciwieństwo, czyli nadmierne wychylenie stawu skokowego do wewnątrz (rotacja wewnętrzna). W obu tych przypadkach niemożliwe jest naturalne zamortyzowanie wstrząsów, dlatego tak ważne są odpowiednie buty, które zniwelują problem. Do każdego rodzaju stopy przeznaczone jest inne obuwie i o takie warto prosić w sklepie.

Masa ciała

Ważna jest również nasza masa ciała. Im ciężsi jesteśmy, tym większe obciążenie podczas biegania muszą znosić stawy i kręgosłup. Dlatego im większą masa ciała, tym lepsza powinna być amortyzacja w butach. Dzięki temu odciążymy nasze stawy i zminimalizujemy ryzyko kontuzji.

Miejsce odbicia

Niewiele osób wie, ale podczas wybierania butów trzeba zwrócić też uwagę na to, z której części stopy się wybijamy. Niektórzy robią to z pięty, a inny ze śródstopia. Jak powinno wyglądać to prawidłowo? Szkoły są różne. Najważniejsze, aby dobrze dopasować buty. Osoby, które wybijają się z pięty, powinny wybierać obuwie z dużą amortyzacją z tyłu i wyższym offsetem. Natomiast osoby wybijające się ze śródstopia powinny skłonić się raczej ku butom z mniejszym offsetem.

Komfort i dopasowanie

Na sam koniec zostaje nam jeszcze kwestia dopasowania i tego jak czujemy się w bucie. Najlepiej przed zakupem przymierzyć obuwie. Dzięki temu precyzyjnie dopasujemy buty, które zapewnią nam komfort podczas treningów. Pamiętajmy, aby do mierzenia ubierać skarpetki, w których biegamy. Pozwoli nam to jeszcze dokładniej dobrać obuwie.