Bieganie

Bieganie z psem. Jak przygotować psa?

Bieganie z psem. Jak przygotować psa?

Poszukujesz idealnego partnera do biegania? Zabierz ze sobą swojego psa. Psy bowiem zawsze chętnie chcą wyjść i mają dla Ciebie czas. Zwierzę musi być oczywiście zdrowe dorosłe, ale także przygotowane do aktywności. Co musisz zrobić, by przygotować swojego psa do biegania?

Bieganie z psem – jak zacząć? 

Nim zaczniesz zabierać swojego psa jako towarzysza biegowego, warto zacząć od długich spacerów. To pozwoli przyzwyczaić się zwierzęciu do większego wysiłku. Należy robić to stopniowo, najpierw zwiększając odległości. Po jakimś czasie można zdecydować się na przeplatanie spaceru szybszym truchtem. Jeśli nie zauważymy, że coś jest nie tak i pies nie daje nam sugestii, że nie jest zadowolony z tej aktywności, możemy zacząć biegać na krótkich dystansach. Te można z czasem zwiększać do interesujących nas odległości. Cały ten proces będzie jednak trwać kilka, a czasami nawet kilkanaście tygodni.

Należy pamiętać także o tym, że pies nie może biegać swobodnie. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem od typowej smyczy będą szelki, które nie tylko są wygodniejsze dla zwierzęcia, ale także zniechęcają je do ciągnięcia. Szelki warto przypinać do pasa biodrowego, co pozwoli mieć wolne ręce w trakcie biegu. Dobrym nawykiem jest także nauczenie psa, że idzie biegać. Warto wykonywać pewien powtarzalny rytuał. Można za każdym razem powtarzać konkretny zwrot, na przykład „idziemy pobiegać!” oraz pokazywać szelki w inny niż w przypadku spacerów sposób. To nauczy psa rozróżniać okazje.

Do biegu z psem nie można też przystąpić od razu. Pierwsze kilka minut powinny być dla naszego pupila, na przykład na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Dopiero gdy pies będzie gotowy, możemy przystąpić do ćwiczeń. W ich trakcie należy zwracać uwagę na zachowanie zwierzęcia. Jeśli to zacznie ciężko dyszeć, zwalniać i mieć trudności z utrzymaniem tempa powinniśmy odpuścić. Warto zastanowić się wtedy nad zmniejszeniem odległości lub intensywności by pies nabrał wytrzymałości. Po biegu, jeśli pies był grzeczny, warto nagrodzić go smakołykiem.

Zadbaj także o inne potrzeby psa

Biegając ze zwierzakiem, należy zwracać uwagę także na inne jego potrzeby. Od wiosny do jesieni warto zadbać o ochronę psa przed kleszczami. Regularnie powinno stosować się preparaty zwalczające pasożyty, a na bieganie warto zakładać obrożę antykleszczową. Nawet jednak stosując takie zabezpieczenia, po każdym wyjściu należy dokładnie obejrzeć psa. W ten sposób wyłapać można kleszcze przed ich wbiciem się w skórę zwierzęcia.

Równie ważny jest dostęp psa do wody. Biegając, warto mieć ze sobą butelkę wody dla psa, którą możemy mu podawać prosto do pyska lub wykorzystać specjalne składane miski. Zwiększone pragnienie jest bowiem naturalne u zwierząt, które nie rozumieją, że trzeba poczekać na wodę. Należy zadbać także o inne naturalne potrzeby zwierzęcia, które jest bardzo aktywne — odpowiednią karmę dobrego gatunku oraz czas na odpoczynek, ponieważ pies, podobnie jak człowiek potrzebuje regeneracji.

Pies to idealny towarzysz do biegania. Zawsze ma dla nas czas, jest chętny do zabawy i nie narzeka. By jednak bieganie ze zwierzęciem nie stanowiło dla niego problemów, warto zadbać o jego odpowiednie przygotowanie fizyczne i wymagania związane z aktywnym trybem życia. W ten sposób zyskamy naprawdę wiernego towarzysza podczas ćwiczeń.